Antropologija muzike, III deo - Reć urednice
Abstract
Muzika predstavlja važan aspekt identiteta kako pojedinaca tako i grupa i neizostavni deo svakodnevice prožet kulturnim kodovima koji su deo simboličkog sistema našeg društva. Kroz analizu ovih manifestnih i latentnih značenja stiče se holističko razumevanje muzičkog proizvoda u kulturi koja ga konzumira i bolje razumevanje širih društvenih, kulturnih, političkih i istorijskih procesa u okviru proučavane zajednice. Muzika stoga može poslužiti kao prizma za proučavanje brojnih antropoloških tema koje kroz nju mogu biti konceptualizovane, poput identiteta, roda, etniciteta, religije, globalizacije, urbanizacije, migracija, ekonomije, tržišta, popularne kulture, simbola, performansa, odevanja itd.
Odnos između muzike i kulture u najširem smislu, predstavlja centralno polje proučavanja antropologije muzike, grane sa rastućim brojem istraživača, studijskih programa i objavljenih radova u svetu, u okviru koje nije zastupljeno tumačenje muzike samo po sebi, odnosno procesa njenog stvaranja, strukture, analize zvuka, instrumenata ili estetske vrednosti, već se akcenat stavlja na proučavanje značenja koje muzika stvara i komunicira u svakodnevnom životu i njenoj percepciji u okviru određene kulture ili globalno.
S idejom da se popularizuje proučavanje muzike u domaćoj antropološkoj zajednici, organizovan je nacionalni naučni skup Antropologija muzike, na Filozofskom fakultetu u Beogradu, 23. marta 2018. godine. Na skupu je predstavljeno 24 izlaganja.
Downloads
Additional Files
Published
How to Cite
Issue
Section
License

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License.